top of page

Nový plavecký komplex v Lužánkách zahajuje provoz pro veřejnost, otevřený bude denně

První provozní zkoušku po 16 měsíců trvající dostavbě a rekonstrukci za více než 444 milionů korun už má komplex Bazénů Lužánky za sebou, proběhly zde první závody i školní výuka plavání. Symbolicky pak byl další ze strategických projektů města Brna dokončen dnešním dopoledním slavnostním přestřižením pásky, od 14 hodin se areál otevírá veřejnosti.


„Modernizovaný a dostavěný plavecký komplex Bazénů Lužánky rozšiřuje nabídku plaveckých ploch v Brně, kterých byl dlouhodobě obrovský nedostatek. Sportoviště tak má nyní větší kapacitu pro veřejnost a rozšířené zázemí, umožní výuku plavání, poskytne prostor pro provozování široké škály plaveckých sportů a navíc má parametry pro konání mezinárodních soutěží – nový pětadvacetimetrový bazén může sloužit jako rozplavbový pro závody v padesátce,“ připomněla primátorka města Brna Markéta Vaňková a dodala: „Stejně jako u mnoha jiných strategických projektů města Brna, i v případě Lužánek proběhla kromě samotné výstavby i revitalizace okolí. Zrekonstruováno bylo parkoviště, kde přibylo 78 míst, pochozí lávka, schodiště a přístupové plochy, které jsou bezbariérové. Lepší přístupnost sportoviště zajišťuje nový chodník od Bobycentra.“


Za Lužánkami probíhalo několik staveb souběžně. Celkem zde bylo investováno přes 444 milionů korun včetně DPH, z toho 97 milionů pokryly dvě dotace z Národní sportovní agentury. „Nejviditelnější a nejdůležitější byla přístavba stávajícího stadionu, v níž vznikly 2 bazény – větší pětadvacetimetrový s osmi drahami a menší šestnáctimetrový, který má sloužit dětem a pro výuku plavání. Spolu s napojením technologií a úpravou vstupu i blízkého okolí areálu zde město investovalo 270 milionů korun, dalších 90 milionů pokryla dotace z Národní sportovní agentury. V původním padesátimetrovém bazénu proběhla oprava stropu a osvětlení, kdy náklady města činí celkem 69 milionů korun, a rekonstrukce skokanské věže za 14,5 milionu, z nichž část ve výši 7 milionů poskytla opět Národní sportovní agentura. Renovací za 600 tisíc korun také prošla bazénová vana,“ zrekapituloval financování realizace 1. náměstek primátorky René Černý, v jehož gesci jsou investice.


Komplex bazénů má společný vstupní prostor, pokladny a šatny. Díky propojeným prostorám bude možné snadno přecházet z jednoho pavilonu do druhého. „Oba bazény, padesátimetrový i pětadvacetimetrový, budou mít k dispozici osm plnohodnotných drah, menší šestnáctimetrový bazén bude sloužit především dětem pro výuku plavání. Zájemci z řad veřejnosti se nemusí bát, že by bazény obsadily jen kluby a organizace. Minimálně tři dráhy v padesátimetrovém nebo čtyři dráhy v pětadvacetimetrovém bazénu by měly být vždy k dispozici veřejnosti,“ zdůraznil radní pro oblast sportu Tomáš Aberl.Plavání v novém lužáneckém komplexu mohou Brňané vyzkoušet také při příležitosti Dnů sportovišť. V areálu budou probíhat 17. listopadu a vstup do bazénových částí bude v ten den pro návštěvníky zcela zdarma. „Návštěvníci si budou moci zaplavat v novém pětadvacetimetrovém i znovuotevřeném padesátimetrovém bazénu. Ti odvážní mohou vyzkoušet skok ze zrekonstruované skokanské věže. Vodní hladinu zaplní v tento den i oblíbené paddleboardy a další vodní atrakce,“ uzavírá za městskou společnost STAREZ – SPORT, která komplex Bazénů Lužánky provozuje, její předseda představenstva Jiří Nykodým.


Nový 25m bazén

  • rozměry bazénové haly: 43 x 32,5 m

  • výška bazénové haly: 4,2–6,4 m po nosníky, 6,2–8,4 m po střechu

  • parametry: 8 drah o šířce 2,5 m

  • rozměry: 25 x 21 m

  • hloubka: 1,2–1,6 m

  • kapacita tribuny pro diváky: 200 osob


Skokanská věž a můstky

  • původní nosná konstrukce 10metrové věže byla opravena a nově obložena

  • skokanské můstky ve výšce tři a jeden metr byly přemístěny na stejnou stranu – úprava umožňuje trénink i mezinárodní závody synchronizovaných skoků do vody


Otevírací doba

50m bazén po–pá 6.00–22.00, víkend 8.00–22.00

25m bazén denně 8.00–20.00


Vstupné

Standardní cena za hodinu a půl plavání mezi šestou a čtrnáctou hodinou a následně mezi osmou a půl desátou hodinou večerní byla nastavena na 160 korun. Odpolední vstupné je o dvacetikorunu dražší. Děti do čtrnácti let včetně, senioři a osoby se zdravotním postižením budou mít vstupné zvýhodněno. K dispozici budou i skupinové slevy, například rodinné vstupné pro dvě dospělé osoby a až tři děti vyjde na 445 korun za hodinu a půl. Na vstupné s čipovými hodinkami je 20% sleva.


Zdroj: Magistrát města Brna
Comments


bottom of page