top of page

Kaple sv. Antonína Paduánského se utká o nejlépe opravenou památku v kraji

Jihomoravský kraj pravidelně vyhlašuje soutěž o nejlépe opravenou kulturní památku za uplynulý rok. Do tohoto klání se letos přidává i statutární město Brno s rekonstruovanou kaplí sv. Antonína Paduánského v Žabovřeskách. Radní dnes souhlasili s podáním přihlášky.


Soutěž vyhlašuje Rada Jihomoravského kraje od roku 2007 a týká se jak velkých staveb a budov, tak i drobných objektů a výtvarných děl. „Stavba velkého městského okruhu na Žabovřeské s sebou přináší nejen nové řešení pro motoristy a vybudování unikátního tunelu pro tramvaje, dotkla se také kaple sv. Antonína Paduánského v lokalitě Kamenný mlýn – najdeme ji na vyvýšené terase přímo nad novou tratí tramvaje v blízkosti ústí tunelu. Tato neogotická stavba prošla v loňském roce celkovou rekonstrukcí,“ podotkla primátorka města Brna Markéta Vaňková.


Město Brno se této soutěže bude účastnit letos poprvé, a to v kategorii drobných staveb. „Rekonstrukce kaple probíhala současně s dopravní stavbou a podařilo se ji obnovit do původního stavu. Především se jednalo o obnovu a zachování typického režného cihelného zdiva. Nově byla kaple osazena odlévaným zvonem s památnými nápisy. Jakmile bude tato část okruhu hotova, bude se moci jít podívat na kapličku každý díky novému chodníku podél tramvajové trati,“ podotkl první náměstek primátorky města Brna René Černý.


Sakrální stavba zasvěcená sv. Antonínu Paduánskému je jedinou připomínkou bývalé německé osady Kamenný mlýn, která se vytvořila okolo textilní továrny Schwab. Do neogotické podoby byla vystavěna v roce 1884 podle návrhu architekta Aloise Franze hlavním zednickým mistrem Hugo Prochaskou.


Hlasování v soutěži o nejlépe opravenou kulturní památku Jihomoravského kraje začíná 13. března a končí 31. března. Hlasovat lze pomocí SMS. Podrobnosti najdete zde: https://www.jmk.cz/content/14251.Comments


bottom of page