top of page

Brno má novou památku: Vodojemy Žlutý kopec otevřeny veřejnosti

Dlouho očekávaná událost se stala skutečností. Technická památka Vodojemy Žlutý kopec je slavnostně otevřena veřejnosti. Investice ve výši 150 milionů korun umožnila zpřístupnit tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC Brno, který bude Vodojemy nadále provozovat, připravil na první víkend bohatý vizuální program.


Tři nádrže, které pocházejí z let 1874, 1894 a 1917, sloužily svému původnímu účelu až do roku 1997. V roce 2020 byly zpřístupněny v provizorním režimu a již tehdy se projevil zájem široké veřejnosti, filmařů a další zástupců kulturních profesí. V současné době je zpřístupněn celý areál se třemi vodojemy, každý s vlastní atmosférou a architekturou, a navíc s veřejně přístupným parkem na povrchu.


Průběh rekonstrukce a nové možnosti

Práce na plnohodnotném zpřístupnění celého areálu vodojemů začaly na jaře 2022. V rámci projektu byly vyřešeny nejen estetické úpravy, ale i požární bezpečnost a elektrifikace. Vodojemy budou provozovány společností TIC Brno, která plánuje mnoho kulturních a kreativních projektů a intervencí v prostorách vodojemů.


Vodojemy mají za sebou dvě náročné etapy prací na plnohodnotném zpřístupnění. V obou etapách se postupovalo podle projektu architekta Davida Prudká. Ten nad rámec původních plánů přišel s ideou bezbariérového přístupu do části vodojemů. "Bezbariérově jsou přístupné dva ze tří vodojemů. Spojuje je podzemní chodba, do které se turisté dostanou z návštěvnického centra vybudovaného v bývalém strážním domku. V něm lidé sjedou výtahem do podzemí a nově zřízenými vstupy dojdou jak do cihlového, tak do betonového vodojemu. Získají tak dobrou představu o tom, jak se architektura vodojemů za zhruba padesát let mezi vznikem prvního a třetího vyvinula. Celkové náklady na obě etapy se vyšplhaly na 150 milionů korun," dodal náměstek pro investice René Černý.


Kulturní a společenské akce

První velkou akcí je zahajovací víkend, který začne 22. března 2024 na Světový den vody. Návštěvníci se mohou těšit na podmanivou audiovizuální show v útrobách podzemních nádrží a další zajímavé instalace umělců. Vodojemy budou nadále otevřeny vždy od středy do neděle v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Možností prohlídek je několik, včetně samostatného průchodu s audioprůvodcem nebo komentovaných prohlídek s průvodcem v českém jazyce po předchozí rezervaci. Rezervovat i koupit vstupenky lze online: https://vodojemybrno.cz/vstupenky/.Foto: Libor TeplýComments


bottom of page